Dnes je středa 18. července 2018. Svátek má Drahomíra. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 45 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Projektový den přiblížil žákům státní svátky

Projektový den přiblížil žákům státní svátky

Projektový den přiblížil žákům státní svátky

Projektový den přiblížil žákům státní svátky

V pátek 29. září se u nás na škole uskutečnil netradiční den. Žáci druhého stupně nezasedli do lavic jako obvykle, ale prošli si celkem devět stanovišť, která jim přiblížila jednotlivé státní svátky.

V tomto směru nezaháleli rovněž žáci prvního stupně, kteří však neabsolvovali jednotlivá stanoviště, ale naopak pracovali ve svých třídách s třídními učiteli.

Nápad na připomenutí si jednotlivých svátků, které se u nás slaví, vzešel z 28. září, kdy si připomínáme Den české státnosti. Dalším důvodem bylo i to, že v roce 2018 uplyne již 100 let od vzniku samostatného Československa. A tak byl pojat i projekt. Celkem se tak žáci v intervalu 20 minut prostřídali na devíti stanovištích. Učitelé si pak pro ně připravili úkoly, které souvisely nejen se svátky, ale také s oslavou české státnosti.

Díky tomu si mohly děti připomenout a přiblížit např. soluňské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, když luštily vzkaz psaný hlaholicí. Opomenut nezůstal rovněž 17. listopad, na nějž připadá Den boje za svobodu a demokracii. Přiblíženo bylo žákům nejen datum 1989, kdy vyšli studenti do ulic a došlo k tzv. Sametové revoluci, ale také rok 1939, kdy studenti protestovali proti nacistické okupaci naší země a někteří za to zaplatili životem. Žáci si osvojili i práci s kalendářem, když měli za úkol všechny státní svátky vyhledat a sepsat je. Na své si přišli i výtvarníci a to, když výtvarně ztvárnili postavu sv. Václava a vepsat do ní základní informace o tomto nejvýznamnějším světci naší země. Zklamán nebyl ani ten, kdo naopak upřednostňuje zeměpis. I takové stanoviště zde bylo. Žáci měli podle obrázků poznat významná místa České republiky, přiřadit k nim popisek a zakreslit je do slepé mapy. Toto je jen část z úkolů, které na žáky čekaly.

Na prvním stupni věnovali projektu dvě hodiny. Prvňáčci a druháčci si připomenuli, jak vypadá naše státní vlajka, jaké má barvy. Někteří si vybarvili předtištěnou vlajku, jiní ji namalovali barvami a někteří ji dokonce vytvořili z malých utržených papírků nebo z plastelíny. Třetí, čtvrté a páté třídy si přiblížily historii vzniku samostatného Československa a opět to každá z nich pojala jinak. Jedni psali pohled, přání, dopis k narozeninám naší republice, vznikaly zajímavé skupinové práce, oslavující T. G. Masaryka, E. Beneše, M. R. Štefánika a mnoho dalších krásných plakátů. Děti si za svou práci zaslouží velkou pochvalu.

Hlavním cílem projektového dne bylo upevnit v dětech povědomí o státních svátcích. Přiblížit jim je tak, že nejde jen o den volna, kdy nemusí do školy a jsou doma, ale že jde o významné události z našich dějin, které Českou republiku formovaly a utvářely.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2017-2018