Dnes je pondělí 18. prosince 2017. Svátek má Miloslav. Vánoce budou za 5 dní.

Projektový den přiblížil žákům státní svátky

V pátek 29. září se u nás na škole uskutečnil netradiční den. Žáci druhého stupně nezasedli do lavic jako obvykle, ale prošli si celkem devět stanovišť, která jim přiblížila jednotlivé státní svátky.

V tomto směru nezaháleli rovněž žáci prvního stupně, kteří však neabsolvovali jednotlivá stanoviště, ale naopak pracovali ve svých třídách s třídními učiteli.

Nápad na připomenutí si jednotlivých svátků, které se u nás slaví, vzešel z 28. září, kdy si připomínáme Den české státnosti. Dalším důvodem bylo i to, že v roce 2018 uplyne již 100 let od vzniku samostatného Československa. A tak byl pojat i projekt. Celkem se tak žáci v intervalu 20 minut prostřídali na devíti stanovištích. Učitelé si pak pro ně připravili úkoly, které souvisely nejen se svátky, ale také s oslavou české státnosti.

Díky tomu si mohly děti připomenout a přiblížit např. soluňské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, když luštily vzkaz psaný hlaholicí. Opomenut nezůstal rovněž 17. listopad, na nějž připadá Den boje za svobodu a demokracii. Přiblíženo bylo žákům nejen datum 1989, kdy vyšli studenti do ulic a došlo k tzv. Sametové revoluci, ale také rok 1939, kdy studenti protestovali proti nacistické okupaci naší země a někteří za to zaplatili životem. Žáci si osvojili i práci s kalendářem, když měli za úkol všechny státní svátky vyhledat a sepsat je. Na své si přišli i výtvarníci a to, když výtvarně ztvárnili postavu sv. Václava a vepsat do ní základní informace o tomto nejvýznamnějším světci naší země. Zklamán nebyl ani ten, kdo naopak upřednostňuje zeměpis. I takové stanoviště zde bylo. Žáci měli podle obrázků poznat významná místa České republiky, přiřadit k nim popisek a zakreslit je do slepé mapy. Toto je jen část z úkolů, které na žáky čekaly.

Na prvním stupni věnovali projektu dvě hodiny. Prvňáčci a druháčci si připomenuli, jak vypadá naše státní vlajka, jaké má barvy. Někteří si vybarvili předtištěnou vlajku, jiní ji namalovali barvami a někteří ji dokonce vytvořili z malých utržených papírků nebo z plastelíny. Třetí, čtvrté a páté třídy si přiblížily historii vzniku samostatného Československa a opět to každá z nich pojala jinak. Jedni psali pohled, přání, dopis k narozeninám naší republice, vznikaly zajímavé skupinové práce, oslavující T. G. Masaryka, E. Beneše, M. R. Štefánika a mnoho dalších krásných plakátů. Děti si za svou práci zaslouží velkou pochvalu.

Hlavním cílem projektového dne bylo upevnit v dětech povědomí o státních svátcích. Přiblížit jim je tak, že nejde jen o den volna, kdy nemusí do školy a jsou doma, ale že jde o významné události z našich dějin, které Českou republiku formovaly a utvářely.

Mgr. Eva Bánská