Dnes je středa 21. února 2018. Svátek má Lenka. Jsou jarní prázdniny

Dějepis zábavně a hravě

V letošním roce se poprvé otevřel seminář Dějepis zábavně a hravě. Jak již samotný název napovídá, žáci si mají zážitkovou a zábavnou formou přiblížit to, co se naučí v rámci hodin dějepisu.

Tam mnohdy nezbývá moc času na to, aby si vyzkoušeli vše v praxi. Díky semináři tak mají jedinečnou příležitost zažít vše na vlastní oči. Žáci za sebou již mají tvorbu plakátů na výstavu, kdy pracovali ve dvojicích. Nejprve si zvolili téma výstavy, kdy a kde se uskuteční, na co návštěvníky nalákají apod. Tím si vyzkoušeli práci muzeologů či archivářů, kteří plakáty na výsta vy přip ravují pravidelně. Jejich výtvory můžete vidět na chodbě na nové budově, kde je například pozvánka na výstavu o československých letcích působících za II. světové války v RAF, na výstavu o pravěku, na výstavu přibližující osudy židovského obyvatelstva za II. světové války či na výstavu přibližující život v době první republiky. V současné době je tématem dějepisných hodin pravěk.

Nejinak tomu bylo i v hodině dějepisného semináře, kdy jsme se vžili do role pravěkých lovců mamutů. Ti se již kromě lovu zvířat a sběru bobulí věnovali i umělecké činnosti. Nejvýznamnějším výtvorem je tak Věstonická venuše, poukazující na význam žen pro tehdejší společnost. A tak se z našich žáků stali lovci mamutů, kteří se s vervou pustili do výroby venuše či korálek z hlíny. Tím však jejich tvoření nekončí. V budoucnu je čeká ještě spousta zajímavých aktivit.

Mgr. Eva Pátíková