Dnes je středa 21. února 2018. Svátek má Lenka. Jsou jarní prázdniny

Žáci naší školy prezentovali své příspěvky na dětské vědecké konferenci

Academic School, mateřská škola a základní škola v Uherském Hradišti, hostila v úterý 14. listopadu šestý ročník dětské vědecké konference. Z Kroměřížského okresu jsme byli jediná škola, která se této konference zúčastnila.

Přípravy na ni probíhaly několik uplynulých týdnů a výsledky stály opravdu za to. Naši školu reprezentovalo trio žáků – Jan Havliš, Jáchym Beerkens a Šimon Beerkens. Prvně jmenovaný Jan Havliš žák šestého ročníku, si pod vedením paní učitelky Zdražilové připravil příspěvěk na téma Elektromagnetická indukce - vznik elektrické energie pomocí elektromagnetické indukce, osobnost Tesly a Edisona. Do svého vystoupení zahrnul jako jeden z mála i pokus, který měl divákům přiblížit a vysvětlit podstatu vzniku střídavého proudu.

Jáchym a Šimon se vydali jiným směrem, když si jako svá témata vybrali okolnosti výsadku S1/R v okolí obce Dřínov za druhé světové války, domácí a zahraniční odboj a osudy parašutistů a lidí, kteří jim pomáhali. Šimon pojal svůj příspěvek netradičně. Nejprve napsal rozhovor s Janem Amosem Komenským. Když jsme pak přemýšleli, jak tento příspěvek prezentovat, dostal autor výborný nápad. Na deset minut se z něj stal Jan Amos Komenský, který zavítal mezi diváky.

Konference byla rozdělena na jednotlivé sekce, kde vystupovalo vždy několik přednášejících od třetích po deváté třídy. Všechny příspěvky byly zajímavé a podnětné. Mohli jsme se dozvědět zajímavé informace o zmizelých obcích v České republice, o Marii Terezii a baroku, o severských bájích, o dronech, homopolárních motorech, o recyklaci, o přírodních palivech do aut a mnoho dalšího.

Konference, která je pořádána pravidelně, je dobrý způsob, jak mohou žáci prezentovat své příspěvky a zájmy na veřejnosti před jinými dětmi i před učiteli. Mimo přednes se pak mohli zapojit i do diskuze a sami čelili otázkám z publika. Mimo hmotné drobnosti, které kluci od pořadatelů dostali, si odnesli jistě i dojmy a nápady do budoucna.

Mgr. Eva Pátíková