Dnes je středa 21. února 2018. Svátek má Lenka. Jsou jarní prázdniny

Krokusy si připomínáme oběti holokaustu

V letošním roce se Základní škola Morkovice zapojila do mezinárodního projektu Krokus. Více informací k tomuto projektu se můžete dočít v článku Základní škola Morkovice se zapojila do projektu Krokus, který je rovněž vystaven na webových stránkách školy.

První fázi projektu – zasazení sazenic krokusů, jsme realizovali s dětmi z dějepisného semináře minulý týden v pátek. Každý žák dostal květináč a sazenici, poté proběhlo společné focení. Aby to neměly děti až tak jednoduché, musely u sázení popřemýšlet, proč zrovna v tuto roční dobu sázíme krokusy. Na konec hodiny jsme se přesunuli zpět do školy, uskladnili květináče a společně jsme se dostali k tomu, proč jsem to vše dělali. Děti byly šikovné a na základě malých indícií se dopátraly toho, že to bude mít spojitost s dějepisem, konkrétně pak s druhou světovou válkou. Pak už jim jen stačilo napovědět, že barva rozkvetlých krokusů bude žlutá, což je barva Davidovy hvězdy, kterou museli za druhé světové války nosit na svém oblečení všichni Židé starší šesti let. Řekli jsme si něco málo k projektu, jaký je jeho smysl, kdo se do něj zapojuje, která organizace jej realizuje a proč krokusy sázíme.

Vykvést by měly koncem ledna či začátkem února, v době, kdy si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. I tuto informaci jsme si v hodině stačili říct. Naše další setkání pak bude věnováno památce dětí, které hrůzy koncentračních táborů nepřežily, ale i těm, které přežily. Každý z žáků si vybere jedno jméno, které přiřadí k zasazenému krokusu a s jeho osudem pak seznámí ostatní.

Mgr. Eva Pátíková