Dnes je pondělí 19. února 2018. Svátek má Patrik. Jsou jarní prázdniny

Příběhy bezpráví

Škola se zapojuje do projektu, který již řadu let připravuje společnosti Člověk v tísní. V měsíci listopadu v rámci projektu "Příběhy bezpráví škola promítá filmy a pořádá besedu pro žáky. Filmy a besedy se věnují problematice diktatur a útlaku 20. století.

Více na www.jsns.cz/projekty/pribehy-bezpravi

Ve školním roce 2016-2017 se v rámci tohoto projektu zaměřujeme na osudy lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy a na ty, kteří byli v rámci Československa nedobrovolně přesídleni.

Příběhy bezpráví opět v Morkovicích, tentokrát na téma rok 1968

Ve školním roce 2015-2016 se Základní škola v Morkovicích zapojila do projektu Příběhy bezpráví. V rámci něj byla pro žáky devátých tříd připravena beseda na téma vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Pozvání přijala paní ředitelka Okresního archivu z Kroměříže a její zástupkyně paní Martina Šlancarová, které si připravily pro žáky dvouhodinový program. V první části se zaměřila paní Zezulová na okolnosti vedoucí k roku 1968, jejich následkům a nemohlo chybět i regionální zaměření na Morkovicko. Ve druhé části si pak mohli sami žáci vyzkoušet práci s archivním materiálem, když samostatně pracovali a procházeli si přinesené kroniky, soudobý tisk a další archivní materiál. S výsledky svého bádání se pak pochlubili svým spolužákům.

Ačkoliv informace vztahující se k roku 1968 jsou pro mnohé žáky ještě neznámým pojmem, jistě si z pěkně připravené přednášky odnesli některé podstatné a důležité informace, které se jim v budoucnu budou hodit.

Mgr. Eva Bánská