Dnes je sobota 18. srpna 2018. Svátek má Helena. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 16 dní.

Pobyt zahraničních studentů byl pro žáky zpestřením i přínosem

Začátkem února se v naší škole opět po dvou letech objevili zahraniční studenti. Jejich týdenní pobyt na naší škole proběhl díky projektu Edison, který je pořádán studentskou organizací AIESEC.

Letos jsme tedy mohli v pondělí 5. února poznat studenta a dvě studentky z Číny, Indonésie a Taiwanu. Hromadné přivítání se konalo první vyučující hodinu v tělocvičně, kde následovalo úvodní slovo paní ředitelky a krátké představení zahraničních hostů – Po-Yuan Chen z Taiwanu, Rani Lestari z Indonésie a Yiping Gong (Mocca) z Číny.

Ti se pak v doprovodu vybraných žáků účastnili jednotlivých hodin, především pak výuky anglického jazyka. Zde s dětmi konverzovali v angličtině, představili sebe i zemi, z níž pocházejí, společně pak diskutovali. Tím si mohli žáci vyzkoušet své jazykové dovednosti a schopnosti. Nezalekli se ani výzvy, navštívit florbalový kroužek, kde se s vervou zapojili do hry.

Důležité byly i hostitelské rodiny. Nabídku ubytovat zahraničního studenta měli všichni žáci školy. Nakonec našli přístřeší v rodině paní učitelky Lucie Dopitové, Vlasty Beerkensové a Kateřiny Polišenské. A právě díky jejich zkušenostem s Edisonem jsme je vyzpovídali. Všichni, včetně dětí, které studenty provázely, věděli, v čem projekt Edison spočívá. Pro mnohé bylo přínosné poznat jejich odlišnou kulturu a sledovat jejich reakce na zcela běžné situace, se kterými se potkáváme dennodenně. Velmi si pochvalovali semknutí rodiny a také časté používání anglického jazyka, který si ve většině případů zlepšili. Pro studenty a jejich průvodce a hostitele byl uspořádán jednodenní výlet do Holešova do Židovské synagogy a na místní židovský hřbitov, bylo jim představeno i zdejší Košíkářské muezeum, kostel a památky v Kroměříži. Loučení se studenty nebylo pro některé jednoduché, ale v současné době facebooků a twitterů není problém zůstat ve stálém kontaktu.

Poznat nové kultury, myšlení odlišných kultur a zdokonalit si své jazykové schopnosti, to vše nabízí projekt Edison. Snad i v příštích letech budeme mít tuto jedinečnou možnost a na naší škole přivítáme další zahraniční studenty.

Jak jste se s nimi dorozumívali, bylo to jednoduché nebo složité?

• "Dorozumívání bylo pro mě jednoduché, i když občas bylo těžké vzpomenout si na nějaké slovíčko ale určitě to bylo jednoduché."
  • "Dorozumívání bylo super, studentka mluvila krásně srozumitelně. Když jsme něčemu nerozumněli, dokázala pohotově tu stejnou větu říci jinými slovy. Rozhovory obohatily anglickou slovní zásobu všech členů rodiny."
Na co nejraději vzpomínáte?
  • "Samozřejmě na oslavu Čínského Nového roku. Dále na to, jak jsme byli na plaveckém bazéně, plavali jsme venku a padal na nás sníh. To zažila poprvé. Jak jsme jeli v autě. České silnice jí připomínaly horskou dráhu v lunaparku )oni jezdí Railway dráhou, která je rovná), jak jsme byli na hokejovém zápase a musela jsem jí přeložit větu Do toho!, když chtěla fandit. Vzpomínám na to, jak nemohla pochopit, že máme tak krátkou výuku...vždyť matematika a angličtina je tak důležitá, jak jsme hráváli každý den pexeso, to neznala a ani jiné hry v rodinném kruhu v Číně nehrává, protože nemá sourozence a mnoho dalšího."
Co vám tato zkušenost přinesla nového?
  • "Přiblížila nám Indonésii a mentalitu tamního obyvatelstva, procvičili jsme si velmi intenzivně jazyk, celá rodina jsme se semknuli ve snaze maximálně studentce vyhovět (bylo příjemné vidět, jak schopný jsme tým), další zkušenost je, že příště se do všeho tak nepohrnu. Utužili jsme vztahy mezi kolegyněmi, které byly do projektu též zapojeny a s jejich rodinami.
  • "Připomenutí si důležitosti znát cizí jazyk a zautomatizování si nejdůležitějších, často používaných anglických vět. Náhled do čínské kultury z první ruky, co v televizi nevídáme. Můžeme si od ní převzít dobrý návyk při stolování, jíst delší dobu po malinkých kouscích. A odvahu nebát se ničeho a zrealizovat si své plány."
Byli jste spokojeni s průběhem pobytu cizinců na naší škole?
  • "Bylo náročné skloubit práci s péčí o studentku, protože její pracovní doba končila někdy kolem 13 hodiny a má rozhodně později. Jak probíhal pobyt na škole moc nevím, starali se o ní žáci. Bylo časově náročnější zajistit komfort a servis ráno, odpoledne, večer, teplou stravu po práci a úklid a do toho program, ale s tím jsme počítali, s tím jsme do toho šli, to je samozřejmé."
Bylo to pro tebe/Vás přínosné?
  • "Rozhodně."
  • "Přínosné to bylo, myslím si, že jsme si dobře procvičili a zlepšili dovednosti v angličtině."
  • "Ano, zlepšila se mi angličtina."

Mgr. Eva Pátíková