Dnes je sobota 18. srpna 2018. Svátek má Helena. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 16 dní.

Problematiku holokaustu přiblížila exkurze do Osvětimi

Ve čtvrtek 8. února se žáci naší školy vypravili na exkurzi do Osvětimi. Osazentsvo tvořili především deváťáci, kteří mají problematiku holokaustu ve svých osnovách.

Doplnili je rodinní příslušníci a žákyně osmých tříd. A protože to není cesta krátká, sešli jsme se již v brzkých ranních hodinách na náměstí v Morkovicích. Před sebou jsme měli několik stovek kilometrů. Do cíle jsme dorazili kolem deváté hodiny. Po krátké pauze jsme se rozdělili do dvou skupin a vydali se na prohlídku první části koncentračního tábora – Auschwitz I. Pan průvodce a paní průvodkyně nám přiblížili historii koncentračního tábora a jeho úlohu při vyhlazování židovského obyvatelstva. Celé dvě hodiny jsme se pohybovali v místech, kde zahynulo několik milionů lidí, kteří byli považováni nacisty za méněcenné. V rámci jednotlivých bloků, kde byly za války ubytováni v nelidských podmínkách vězni, jsme pak viděli hrůzy, které zde prožívali. Vše umocňovala celá řada fotografií, a věcí, které zbyly po lidech, jež se do Osvětimi dostali – kufry, boty, kartáče, brýle, vlasy, fotografie. Vše v nás zanechalo nesmazatelnou stopu, možná i několik otázek, především pak tu, jak bylo možné, že se něco takového stalo. V rámci prohlídky jsme se podívali nejen do bloku, v němž je vybudována výstava k Českému a slovenskému židovskému obyvatelstvu, ale rovněž do vězení, plynových pecí nebo na appellplatz, kde vězni často stáli několik hodin na dešti či v mrazu. Vše umocňovaly ostnaté dráty, kolem celého tábora.

Druhá část programu se odehrávala ve tři kilometry vzdálené Březince (Birkenau). Zde jsme na vlastní oči viděli podmínky, v nichž museli lidé den co den bojovat o holý život. Koleje a rampu, kde probíhaly selekce, které pro mnoho příchozích znamely okamžitou smrt, pro jiné několik měsíců tvrdé práce, bití, ponižování. Žáci mohli na vlastní oči vidět domy (původně stáje pro koně), kde lidé žili. Naši polští průvodci ochotně odpovídali na otázky našich žáků. Za jejich přístup jim patří veliké poděkování. Stejně tak jako našim deváťákům a osmákům, kteří dodrželi pietu daného místa a chovali se zde velmi slušně. Návštěva Muzea Auschwitz-Birkenau by neměla být pouhým výlet a ulitím se ze školy, ale především by měla lidem přiblížit nepochopitelné jednání vůči některým národům a snahu zabránit v budoucnu podobným hrůzám.

Pro odlehčení tří hodiny trvající prohlídky koncentračního tábora, čekala na žáky zastávka v jednom z místních supermarketů, kde mohli nakoupit dárky domů.

Za organizaci výletu bychom chtěli poděkovat panu Kočímu, který měl vše do detailu naplánované a také pánům řidičům, že nás v pořádku dopravili tam i zpět.

Mgr. Eva Pátíková