Dnes je středa 18. září 2019. Svátek má Kryštof. Podzimní prázdniny budou za 41 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Škola se zapojila do projektu Stromák

Škola se zapojila do projektu Stromák

Škola se zapojila do projektu Stromák

Škola se zapojila do projektu Stromák

Datum 22. dubna je již řadu let spojeno s ekologií a propagací ochrany přírody a celkově životního prostředí. Letos připadl tento den na Velikonoční pondělí, proto se celá řada akcí spojená se Dnem Země uskutečnila před nebo po tomto termínu.

Také město Morkovice-Slížany ve spolupráci s místní základní školou na Den Země nezapomnělo. Pro žáky si připravilo výsadbu stromků, kdy každá třída dostala dva stromky, které si na místě zvoleném městem vysadila. Celá škola, všichni žáci i třídní učitelé se tak třetí vyučovací hodinu v úterý 23. dubna odebrali do nedaleké lokality, kde bylo zasazeno 42 stromků. Se vším pomáhaly morkovské Technické služby, které vykopaly potřebné díry, přivezly stromky a zajistily vodu.

Tato akce je spojena s projektem, který město Morkovice-Slížany nazvalo tématicky Stromák. Logo vyšlo z prací žáků základní školy, kteří budou také za svou činnost odměněni. Projekt je vlastní ekologický projekt města, které si uvědomuje potřebu rozšířit v obci zeleň a pomoct přírodě. Nechce to však dělat nahodile, ale snaží se o zapojení co největšího počtu občanů.

Vše tedy odstartovala škola, která si tak adaptovala celkem 42 stromů, o které se teď budou jednotlivé třídy starat. Zároveň mají stromy posloužit i jako živá učebnice a možnost pro žáky lépe pochopit fungování přírodních procesů. Starost o stromy nemusí být spojena jen s předmětem pracovní výchovy, ale mohou být využity i pro výuku v terénu, což je také jedna z hlavních myšlenek organizátorů. Žáci si mohli stromy pojmenovat a vymyslet jim přezdívku. Stromák má i své webové stránky a v plánu je rovněž mobilní aplikace, které budou informovat o tom, co je zrovna potřeba udělat a jak se o strom postarat. Na webové stránky lze vkládat průběžně i fotografie. Díky aplikaci si může strom adoptovat každý, kdo bude mít zájem.

Stromy vybírala zahradnice Technických služeb, která je volila tak, aby poskytovaly potravu zvířatům, především pak ptákům a byly medonosné pro včely. Město pořídilo celkem sto kusů stromů, za něž zaplatilo částku pět tisíc korun. S výsadbou však město v nejmenším nekončí, v nejbližší době půjde do země zbylých 58 stromů. Na lokalitách se v současné době domlouvá město s místním Agrodružstvem. A tak se podél polních cest v dalších letech zazelenají třešně, jabloně, jeřáby, habry, javory či lípy.

Jedinečnou akci však narušila hned druhý den jedna nepříjemná událost. Neznámý vandal zničil stromky několika tříd. Město však neváhalo a třídám, které o své stromky přišly, poskytlo stromky nové. Doufejme, že se podobné nepochopitelné řádění, nebude již opakovat.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2019-2020