Dnes je čtvrtek 20. června 2019. Svátek má Květa. Hlavní prázdniny budou za 9 dní.

Škola se zapojila do projektu Stromák

Datum 22. dubna je již řadu let spojeno s ekologií a propagací ochrany přírody a celkově životního prostředí. Letos připadl tento den na Velikonoční pondělí, proto se celá řada akcí spojená se Dnem Země uskutečnila před nebo po tomto termínu.

Také město Morkovice-Slížany ve spolupráci s místní základní školou na Den Země nezapomnělo. Pro žáky si připravilo výsadbu stromků, kdy každá třída dostala dva stromky, které si na místě zvoleném městem vysadila. Celá škola, všichni žáci i třídní učitelé se tak třetí vyučovací hodinu v úterý 23. dubna odebrali do nedaleké lokality, kde bylo zasazeno 42 stromků. Se vším pomáhaly morkovské Technické služby, které vykopaly potřebné díry, přivezly stromky a zajistily vodu.

Tato akce je spojena s projektem, který město Morkovice-Slížany nazvalo tématicky Stromák. Logo vyšlo z prací žáků základní školy, kteří budou také za svou činnost odměněni. Projekt je vlastní ekologický projekt města, které si uvědomuje potřebu rozšířit v obci zeleň a pomoct přírodě. Nechce to však dělat nahodile, ale snaží se o zapojení co největšího počtu občanů.

Vše tedy odstartovala škola, která si tak adaptovala celkem 42 stromů, o které se teď budou jednotlivé třídy starat. Zároveň mají stromy posloužit i jako živá učebnice a možnost pro žáky lépe pochopit fungování přírodních procesů. Starost o stromy nemusí být spojena jen s předmětem pracovní výchovy, ale mohou být využity i pro výuku v terénu, což je také jedna z hlavních myšlenek organizátorů. Žáci si mohli stromy pojmenovat a vymyslet jim přezdívku. Stromák má i své webové stránky a v plánu je rovněž mobilní aplikace, které budou informovat o tom, co je zrovna potřeba udělat a jak se o strom postarat. Na webové stránky lze vkládat průběžně i fotografie. Díky aplikaci si může strom adoptovat každý, kdo bude mít zájem.

Stromy vybírala zahradnice Technických služeb, která je volila tak, aby poskytovaly potravu zvířatům, především pak ptákům a byly medonosné pro včely. Město pořídilo celkem sto kusů stromů, za něž zaplatilo částku pět tisíc korun. S výsadbou však město v nejmenším nekončí, v nejbližší době půjde do země zbylých 58 stromů. Na lokalitách se v současné době domlouvá město s místním Agrodružstvem. A tak se podél polních cest v dalších letech zazelenají třešně, jabloně, jeřáby, habry, javory či lípy.

Jedinečnou akci však narušila hned druhý den jedna nepříjemná událost. Neznámý vandal zničil stromky několika tříd. Město však neváhalo a třídám, které o své stromky přišly, poskytlo stromky nové. Doufejme, že se podobné nepochopitelné řádění, nebude již opakovat.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2018-2019