Dnes je středa 18. září 2019. Svátek má Kryštof. Podzimní prázdniny budou za 42 dní.

Výstava o Anne Frankové poprvé v kraji

Jako škola máme jedinečnou příležitost hostit poprvé v rámci Zlínského kraje expozici s názvem Nechte mě být, jaká jsem-životní příběh Anne Frankové. Na 34 panelech tak mohou návštěvníci sledovat osud židovské dívky Anne Frankové a její rodiny, známých, těch, kteří jim pomáhali se za druhé světové války ukrývat i to, jaký byl jejich osud po vyzrazení úkrytu.

Součástí je i pohled na současné problémy spojené s předsudky a xenofobií. Zapůjčení panelů je zcela zdarma z Institutu Terezínské iniciativy, který se dějinami židovského národa zabývá. Jde o českou verzi nové vzdělávac í výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu.

V úterý 21. května se v odpoledních hodinách uskutečnila na místním zámku slavnostní vernisáž. Vše však začalo již mnohem dříve. Před několika měsíci si Základní škola v Morkovicích zažádala o vypůjčku. Nejedná se o ledajakou výstavu, hlavní úlohu v ní totiž hrají žáci, v našem případě skupina 16 žáků od 6. po 9. třídu. Aby mohli provázet své vrstevníky i dospělé, museli projít dvoudenním školením pod vedením lektorek z Institutu Terezínské iniciativy. Velmi náročné školení zvládli na jedničku a v úterý se mohli představit svým rodičům, prarodičům, sourozencům a dal&sca ron;ím, kteří na výstavu přišli. Po úvodních proslovech se rozdělili do předem připravených dvojic a přítomným zprostředkovali vše, co se v průběhu svého studia naučili. A tak se lidé mohli dozvědět kdo byla Anne Franková, že se proslavila až posmrtně svým deníkem, který si za druhé světové války psala a jemuž se svěřovala, o její rodině, snech, kde se ukrývali, kdo jim pomáhal a také o mnoha dalších zajímavostech. Všichni se zájmem naslouchali a právem mohli být na své ratolesti hrdí. Učení není jen o tom sedět v lavicích, ale i o tom, vyzkoušet si vše na vlastní kůži. V tomto je výstava unikátní, neboť nabízí prožitek, umožní žákům rozvíjet jejich jazykové schopnosti, práci s lidmi, děti se postupně zbaví studu před někým vystupovat a jako průvodce je zcela pohltí. Navíc zde probíhá metoda vrstevnického vzdělávání, kdy žáci učí své spolužáky.

Vernisáží to však nekončí. Ve čtvrtek 6. a v pátek 7. června čeká na žáky nelehký úkol. Budou provázet své spolužáky z jiných tříd a seznamovat je se vším, co se o Anně Frankové během školení dozvěděli.

Velké poděkování patří žáků, kteří se do projektu zapojili a také majiteli morkovského zámku, že nám zapůjčil reprezentativní prostory pro výstavu.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2019-2020