Dnes je sobota 20. července 2019. Svátek má Ilja. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 44 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Čím žijeme aneb Děti přednáší dospělým

Čím žijeme aneb Děti přednáší dospělým

Pod tímto názvem proběhlo v pátek 7. června 2019 v Základní škole Morkovice prezentační odpoledne. Návštěvníci se zde mohli dozvědět spoustu nových informací o tom, čím se zabývá školní mládež ve volném čase, o tom, co děti zajímá a z čeho se můžeme kupodivu poučit i my, dospělí. Nikdy bych nevěřila, kolik informací jsou naše děti schopny předat, když mluví o něčem, co je baví. A jak to vlastně začalo?

Když některé lidí o něco požádáte, odpoví vám: „Ano.", „Proč ne?", „Jasně, to by šlo." nebo jen „Žádný problém." A takové máme i v naší škole. Když jsem přišla za jednotlivými žáky s žádostí vytvořit prezentace na téma jejich koníčků, nestalo se, že by řekli ne.

Celá akce měla jen malý čas na přípravu a realizaci, takže musím pochválit všechny účastníky za jejich kvalitní a rychlou práci. Jakoby mávnutím kouzelného proutku za mnou chodili žáci se svými výtvory. Následovala diskuse o tom, co vylepšit, co ponechat, co přinést „naživo", aby to zaujalo publikum. Poté si prezentace prohlédli vrstevníci odvážných účinkujících a podrobili vše přísné kritice. Výsledek byl naprosto dokonalý.

Vzniklo deset kvalitních prezentací, každá na jiné téma. Publikum mělo možnost nahlédnout do světa motokrosu, lukostřelby, výcviků psů, airsoftu, rybářství a také se podívali, jak se jezdí a skáče na kole i koloběžce. Poodhalili jsme roušku tajemného světa hledačů pokladů, tanečníků s ohnivými tyčemi i hudebníků. Zkrátka nestačili jsme se divit, kolik koníčků naše děti mají.

Říkáte, že Vám tato událost utekla a vůbec jste se o ní nedozvěděli? I to se mohlo stát, celá akce vznikla velice rychle a impulzivně. Ale jestli Vás tento článek dostatečně naladil a rádi byste se dozvěděli něco o těchto a podobných tématech, mohu slíbit, že se akce bude opakovat během příštího školního roku, tj. 2019/2020. Příště tomu dáme více prostoru, více interaktivity vůči publiku a hlavně Vás o akce budeme včas a v dostatečném předstihu informovat.

Za sebe se moc těším, protože děti byly naprosto skvělé. Já bych jim touto cestou ještě jednou ráda poděkovala za jejich pozitivní přístup a zapálenost pro věc. A samozřejmě děkuji i všem ostatním, kteří se na celé záležitosti podíleli a bez nichž by odpoledne neproběhlo tak, jak mělo. Také děkuji návštěvníkům, kteří se zaujetím poslouchali až do konce.

Na závěr mi dovolte, abych všem zúčastněným popřála hezké prázdniny, plné zážitků i odpočinku. Těším se s Vámi i s našimi žáky na brzkou shledanou.

Mgr. Martina Ludíková

ZŠ Morkovice | 2018-2019