Dnes je neděle 20. října 2019. Svátek má Vendelín. Podzimní prázdniny budou za 9 dní.

Čím žijeme aneb Děti přednáší dospělým

Pod tímto názvem proběhlo v pátek 7. června 2019 v Základní škole Morkovice prezentační odpoledne. Návštěvníci se zde mohli dozvědět spoustu nových informací o tom, čím se zabývá školní mládež ve volném čase, o tom, co děti zajímá a z čeho se můžeme kupodivu poučit i my, dospělí. Nikdy bych nevěřila, kolik informací jsou naše děti schopny předat, když mluví o něčem, co je baví. A jak to vlastně začalo?

Když některé lidí o něco požádáte, odpoví vám: „Ano.", „Proč ne?", „Jasně, to by šlo." nebo jen „Žádný problém." A takové máme i v naší škole. Když jsem přišla za jednotlivými žáky s žádostí vytvořit prezentace na téma jejich koníčků, nestalo se, že by řekli ne.

Celá akce měla jen malý čas na přípravu a realizaci, takže musím pochválit všechny účastníky za jejich kvalitní a rychlou práci. Jakoby mávnutím kouzelného proutku za mnou chodili žáci se svými výtvory. Následovala diskuse o tom, co vylepšit, co ponechat, co přinést „naživo", aby to zaujalo publikum. Poté si prezentace prohlédli vrstevníci odvážných účinkujících a podrobili vše přísné kritice. Výsledek byl naprosto dokonalý.

Vzniklo deset kvalitních prezentací, každá na jiné téma. Publikum mělo možnost nahlédnout do světa motokrosu, lukostřelby, výcviků psů, airsoftu, rybářství a také se podívali, jak se jezdí a skáče na kole i koloběžce. Poodhalili jsme roušku tajemného světa hledačů pokladů, tanečníků s ohnivými tyčemi i hudebníků. Zkrátka nestačili jsme se divit, kolik koníčků naše děti mají.

Říkáte, že Vám tato událost utekla a vůbec jste se o ní nedozvěděli? I to se mohlo stát, celá akce vznikla velice rychle a impulzivně. Ale jestli Vás tento článek dostatečně naladil a rádi byste se dozvěděli něco o těchto a podobných tématech, mohu slíbit, že se akce bude opakovat během příštího školního roku, tj. 2019/2020. Příště tomu dáme více prostoru, více interaktivity vůči publiku a hlavně Vás o akce budeme včas a v dostatečném předstihu informovat.

Za sebe se moc těším, protože děti byly naprosto skvělé. Já bych jim touto cestou ještě jednou ráda poděkovala za jejich pozitivní přístup a zapálenost pro věc. A samozřejmě děkuji i všem ostatním, kteří se na celé záležitosti podíleli a bez nichž by odpoledne neproběhlo tak, jak mělo. Také děkuji návštěvníkům, kteří se zaujetím poslouchali až do konce.

Na závěr mi dovolte, abych všem zúčastněným popřála hezké prázdniny, plné zážitků i odpočinku. Těším se s Vámi i s našimi žáky na brzkou shledanou.

Mgr. Martina Ludíková

ZŠ Morkovice | 2019-2020