Dnes je čtvrtek 20. června 2019. Svátek má Květa. Hlavní prázdniny budou za 9 dní.

Den otevřených dveří se vzpomínkou na vznik Československa

Přelom května a června je na naší škole tradičně ve znamení Dne otevřených dveří. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se lidé mohli přijít podívat do školy, prohlédnout si jednotlivé části a zapojit se do bohatého doprovodného programu. Ten se stal již nedílnou součástí Dne otevřených dveří.

Návštěvníkům se dveře školy otevřely v odpoledních hodinách. V prostorách družinového hřiště se mohly nejen děti zapojit do sportovních aktivit, vyzkoušet si svoji fyzičku a pobavit se. Pokud jim při cvičení vyhládlo, mohli hlad zahnat špekáčkem, který bylo možné opéct na nedalekém ohništi. V areálu školy se uskutečnila tradiční zábavná fyzika a pokusy.

Součástí programu bylo několikaminutové představení k uctění památky vzniku Československa. V letošním roce si připomínáme sté výročí od jejího založení, které slavíme 28. října. Žáci, jež navštěvují Historický kroužek, se zapojili na 100 %. Připravili krásné informační panely, které bylo možné vidět ve třídě a pročíst si je. Sami žáci pak jednotlivé složky Československa představili divákům. Na úvod se však odehrálo krátké divadelko, o něž se postarala děvčata ze 7.B. Za svůj výkon sklidila zasloužený potlesk.

Je důležité si připomínat minulost a i díky velké a jedinečné sbírce pana Richard Jerducha, který nás poctil svojí návštěvou, si mohli příchozí na vlastní oči prohlédnout a dokonce si i sáhnout na historické kousky z dob Československa a legionářů. Nechyběly zbraně, uniforma, dobové fotografie, dokumenty a mnoho dalšího. A aby to bylo opravdu se vším všudy, tak si žáci historického kroužku oblékli i dobové kostýmy a proměnili se v dámy a pány z 20. a 30. let minulého století. Velice jim to slušelo a byli k nepoznání. Ten kdo chtěl si mohl své znalosti ověřit v minitestíku, z nichž jsme vybrali tři vítěze, jež obdrželi hodnotné ceny.

Den otevřených dveří se i letos povedl a v příštím roce se bude jistě opět na co těšit.

Mgr. Eva Pátíková

ZŠ Morkovice | 2018-2019