Dnes je úterý 26. března 2019. Svátek má Emanuel. Velikonoční prázdniny budou za 23 dní.

Olympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťáků

V letošním roce se poprvé otevřel dějepisný seminář Dějepis zábavně a hravě. Žáci o něj měli velký zájem, což mě samozřejmě potěšilo a začala jsem přemýšlet nad tím, co bude jeho náplní a aby to hlavně nebylo jen učení dat, ale zábavnou formou přiblížená historii.

V tomto školním roce jsme se mimo jiné zapojili do celosvětového projektu Krokus, vymodelovali si z hlíny Věstonickou Venuši, podávali se na zajímavé dokumenty, zahráli si celou řadu her a vyzkoušeli nové metody učení. Vyvrcholením pak bylo uspořádání olympijských her, lépe řečeno olympijského pětiboje pro žáky druhých a třetích tříd. Za akcí stál původně článek z časopisu Časostroj, kde jsme měli zajímavou formou představeny dějiny olympijských her ve starověké Řecku a také jednotlivé disciplíny, které museli tehdejší atleti splnit.

Žáci se chytili nápadu uspořádat něco podobného pro své mladší spolužáky. Nicméně jsem vědala, že konec roku je plný podobných akcí, projektů a školních výletů a sama jsem byla skeptická kam akci, do tak již zaplněného programu umístit. Musím však říct, že mě o její prosazení přesvědčili samotní žáci svou pílí a pracovitostí, sami si vše zorganizovali, vymysleli, vypracovali. Tímto bych je chtěla pochválit, všichni přidali ruku k dílu, rozdělili si disciplíny, dali si práci s vytvořením plakátů, zpracovali historii olympijských her a také se někteří z nich rozhodli převléct za řecké bohy. V úterý 12. června se tak mohlo na nedalekém sportovním hřišti konat olympijské klání. Žáci se rozdělili do družstev, zvolili si svůj název a pak postupně házeli tenisákem, fresbee, přetahovali se lanem, skákali v pytlích, vyzkoušeli si svou rychlost v běhu a také jak daleko jsou schopní skočit. Jejich výkony byly bodově ohodnoceny, sečteny a vyhodnoceny. A aby to bylo tak, jak ve starověkém Řecku čekalo na sportovce bohaté občerstvení v podobě osvěžujících nápojů, zdravého ovoce, řeckého salátu, řeckého jogurtu s borůvky, pita chleba s pomazánkou tzatziky – vše samozřejmě díky kulinářskému umění žáků dějepisného semináře. Jáchym s Calvinem se pak s některými setkali ve své věštírně, kde sportovcům věštili jejich budoucnoust.

Bohyně a bohové pak byli dětem po ruce, když potebovaly s něčím poradit. Akce byla velmi povedená, žáci si ji užili a to jak na straně sportovců, tak i těch, kteří olympiádu uspořádali. Pokud bude příležitost jistě bychom chtěli tuto tradici na konci roku zachovat. Všem, kteří se o povedené sportovní dopoledne postarali patří velké poděkování, včetně paní asistentky Beerkensové, bez níž bychom to nezvládli na jedničku a malým sportovcům gratulace k jejich výkonům.

Mgr. Eva Pátíková

ZŠ Morkovice | 2018-2019