Dnes je sobota 20. července 2019. Svátek má Ilja. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 44 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Olympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťáků

V letošním roce se poprvé otevřel dějepisný seminář Dějepis zábavně a hravě. Žáci o něj měli velký zájem, což mě samozřejmě potěšilo a začala jsem přemýšlet nad tím, co bude jeho náplní a aby to hlavně nebylo jen učení dat, ale zábavnou formou přiblížená historii.

V tomto školním roce jsme se mimo jiné zapojili do celosvětového projektu Krokus, vymodelovali si z hlíny Věstonickou Venuši, podávali se na zajímavé dokumenty, zahráli si celou řadu her a vyzkoušeli nové metody učení. Vyvrcholením pak bylo uspořádání olympijských her, lépe řečeno olympijského pětiboje pro žáky druhých a třetích tříd. Za akcí stál původně článek z časopisu Časostroj, kde jsme měli zajímavou formou představeny dějiny olympijských her ve starověké Řecku a také jednotlivé disciplíny, které museli tehdejší atleti splnit.

Žáci se chytili nápadu uspořádat něco podobného pro své mladší spolužáky. Nicméně jsem vědala, že konec roku je plný podobných akcí, projektů a školních výletů a sama jsem byla skeptická kam akci, do tak již zaplněného programu umístit. Musím však říct, že mě o její prosazení přesvědčili samotní žáci svou pílí a pracovitostí, sami si vše zorganizovali, vymysleli, vypracovali. Tímto bych je chtěla pochválit, všichni přidali ruku k dílu, rozdělili si disciplíny, dali si práci s vytvořením plakátů, zpracovali historii olympijských her a také se někteří z nich rozhodli převléct za řecké bohy. V úterý 12. června se tak mohlo na nedalekém sportovním hřišti konat olympijské klání. Žáci se rozdělili do družstev, zvolili si svůj název a pak postupně házeli tenisákem, fresbee, přetahovali se lanem, skákali v pytlích, vyzkoušeli si svou rychlost v běhu a také jak daleko jsou schopní skočit. Jejich výkony byly bodově ohodnoceny, sečteny a vyhodnoceny. A aby to bylo tak, jak ve starověkém Řecku čekalo na sportovce bohaté občerstvení v podobě osvěžujících nápojů, zdravého ovoce, řeckého salátu, řeckého jogurtu s borůvky, pita chleba s pomazánkou tzatziky – vše samozřejmě díky kulinářskému umění žáků dějepisného semináře. Jáchym s Calvinem se pak s některými setkali ve své věštírně, kde sportovcům věštili jejich budoucnoust.

Bohyně a bohové pak byli dětem po ruce, když potebovaly s něčím poradit. Akce byla velmi povedená, žáci si ji užili a to jak na straně sportovců, tak i těch, kteří olympiádu uspořádali. Pokud bude příležitost jistě bychom chtěli tuto tradici na konci roku zachovat. Všem, kteří se o povedené sportovní dopoledne postarali patří velké poděkování, včetně paní asistentky Beerkensové, bez níž bychom to nezvládli na jedničku a malým sportovcům gratulace k jejich výkonům.

Mgr. Eva Pátíková

Olympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťákůOlympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťákůOlympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťákůOlympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťákůOlympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťákůOlympijský den pro druháky a třeťáky v režii šesťáků
ZŠ Morkovice | 2018-2019