Dnes je pátek 30. října 2020. Svátek má Tadeáš. Jsou podzimní prázdniny.
Distanční výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola 2020-2021

VZPoura úrazům

Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům je zaměřen na prevenci úrazů a nehod u dětí a mladistvých. Tento projekt je všem školám bezplatně. Dva členové projektu informují děti o tom, jak úrazům a jejich následkům účinně předcházet, snaží se dětem problematiku úrazů přiblížit, upozornit je na rizikovost určitých životních situací a naučit je, jak lze vhodnými preventivními opatřeními tato rizika omezit na minimum.

Jednotliví ambasadoři pohovoří o svém úrazu a o životě s následným postižením. I letos jsme mohli v úterý 22.9.2020 na naší škole přivítat milou návštěvu z projektu – pana Jana a Zbyňka. Poutavě vyprávěli své příběhy, na žácích bylo vidět, jak hltají každé jejich slovo, protože se s takovými lidmi ještě nesetkali. V minulých letech naši školu navštívili pánové Pavel a Radomír. Zavzpomínala jsem na jejich povídání a oživila si jejich příběhy krátkými upoutávkami z internetu. Můžete se podívat v odkazech i na příběhy pana Jana a Zbyňka. Rádi v příštích letech budeme v této spolupráci s VZP spolupracovat.

Jan Rajznover
„Do svých 15 let jsem byl bezstarostným klukem, který trávil volný čas s kamarády venku. Při operaci srdce bohužel došlo ke komplikacím, kvůli kterým jsem skončil na vozíku“, říká Jan Rajznover, jeden z nejdéle hrajících hráčů florbalu vozíčkářů v České republice. V současné době Rajčí musí dojíždět na tréninky Horažďovic, kam se musel na dočasnou dobu odstěhovat a každý týden tak za svým nejoblíbenějším sportem musí dojíždět více jak 120 kilometrů. Aby nám mohl vyprávět zajímavě o svém životě, musel ráno stávat ve 3 hodiny, přijel k nám až z daleké Šumavy.

Zbyněk Švehla
Ve svých 19 letech, v roce 1994 si při pádu z kola na triatlonovém závodě poranil Zbyněk Švehla míchu a ochrnul. Jeho lásku ke sportu to nezlomilo. Na speciálním kole dokázal čtyřikrát absolvovat nejtěžší triatlonový závod světa, havajského Ironmana, a také coby první vozíčkář na světě zdolat havajskou čtyřtisícovou sopku Mauna Kea. Na další sportovní výzvy se však nemohl připravovat, protože jeho handbike někdo ukradl z auta před domem v pražských Horních Počernicích. Přes Konto bariéry se lidé složili na nový handbik.

Pavel Brož

Radomír Krupa