Dnes je pondělí 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta. Vánoce budou za 34 dní.

Děti z Morkovic poznávaly maďarskou metropoli

Ve středu 10. října jsme se vypravili na jednodenní výlet do hlavního města Maďarska, do Budapešti. Plný autobus vyjel z Morkovic ve velmi brzkou ranní hodinu a to ve 4 hodiny ráno. A ačkoliv to není obvyklá doba, kdy děti vstávají, únava na nich nebyla příliš znát. O to víc na nich bylo vidět nadšení z cesty a následné návštěvy Budapešti.

Po nezbytné kontrole pasů jsme vyjeli směr Brno a dále pokračovali ke slovenským hranicím. Přejezd přes Slovensko většina z nás zaspala a kdyby nás pan průvodce neupozornil, tak bychom si ani nevšimli, že jsme již na území Maďarska. Do Budapešti jsme přijeli kolem půl desáté, zdolali jsme ranní dopravní špičku a než jsme se nadáli, už jsme vystupovali v té starší části města, v Budíně. S panem průvodcem jsme se vydali na dvouhodinovou komentovanou prohlídku, při níž jsme viděli Královský palác se střídáním hradní stráže, archeologické vykopávky, Prezidetský palác, Matyášovu fontánu, gotický chrám svatého Matyáše, nedaleké rybářské bašty a sochu svatého Štěpána, který je pro Maďary stejně důležitý jako pro nás svatý Václav. Zde proběhlo první krátké zastavení k individuálnímu programu. Někteří si nakoupili dárky pro rodiče, jiní se občertsvili, další se šli podívat na interiér chrámu sv. Matyáše nebo obdivovali pohled na Dunaj.

Druhým zastavením byla mladší část města – Pešť. Ta byla až do 18. století pokrytá lesem. V současné době je zde k obdivování řada památek. Prvním místem, které nám pan průvodce představil bylo Náměstí hrdinů a Památníkem Milénia, kde jsou vyobrazeni v podobě soch všichni významní panovníci v historii Maďarska. Naše kroky pak dále směřovaly k Vajdahunyádskému hradu a soše Anonyma. Odtud jsme se přesunuli do nejbližší stanice metra a svezli se jím k chrámu svatého Štěpána, který jsme si prošli. Nezbytnou součástí programu byla prohlídka budovy Parlamentu. Posledním bodem programu byl rozchod, nakupování suvenýrů, možnost ochutnat místní speciality. Jak nám doporučil již v autobuse pan průvodce, nejlépe člověk udělá, když domů doveze nějakou dobrotu. Proto jsme nakupovali o sto šest papriky – sladké, ostré i ty velmi ostré, zdejší paštiky, klobásy, salámy i nějakou tu čokoládu.

Cesta zpět utíkala poměrně rychle a bez jakýchkoliv problémů a tak nebylo divu, že jsme do Morkovic dorazili dle původního plánu o několik minut dříve. Všichni unaveni, ale spokojeni, že mohli vidět zase něco jiného a poznat maďarskou metropoli. V příštím školním roce je na programu další z evropských měst, tentokrát polský Krakov. Za bezchybnou organizaci si zasloží pochvalu především pan Kočí, který se na tyto výlety specializuje a kterému velmi děkujeme.

Mgr. Monika Navrátilová a Mgr. Eva Pátíková

ZŠ Morkovice | 2018-2019