Dnes je sobota 18. srpna 2018. Svátek má Helena. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 16 dní.

Projekt "Pomozte nám zachránit farmáře"

V pátek 20. října se v naší škole uskutečnila beseda pro žáky 8. tříd a následná exkurze na farmu Kozojedský dvůr. Jednalo se o projekt „Pomozte nám zachránit farmáře“ Agrární komory Zlín, podpořeného Ministerstvem zemědělství.

Beseda byla rozdělena na dvě části, v první části se žáci seznámili se zemědělstvím, jako významným oborem lidské činnosti, získali informace o formách a druzích zemědělské činnosti. Zahráli si tématickou hru, při které se naučili co, a za jakých podmínek je možné pěstovat. Ve druhé části je seznámila pracovnice Úřadu práce Vsetín s možnostmi studia a uplatněním na trhu práce v zemědělství a potravinářství.

V pondělí 23. října se žáci osmých tříd zúčastnili druhé části akce Pomozte nám zachránit farmáře. Nejprve jsme se dopravili autobusem na farmu Kozojedský dvůr za obcí Nítkovice. Přivítal nás šafář a správce Jaroslav Novotný. Na začátku si žáci zahráli motivační hru. Protože bylo chladno, přesunuli jsme se do hospody. Žáci se rozdělili do čtyř skupin a každá měla za úkol namíchat dle vlastní chuti pomazánku, jejímž základem byl čerstvý kozí sýr. Pak společně ochutnávali. Po ochutnávce nás provedli celým statkem, kde žáci viděli kozy, krávy a prasata. Venku pak mohli pozorovat výběh s husami či pastviny, na kterých se pásly krávy a ovce. Pak jsme se znovu přesunuli do hospody a žáci ověřovali své znalosti ve vědomostní soutěži s otázkami z oblasti zemědělství a chovu zvířat. Nakonec každý mohl ochutnat produkty z farmy: ochucený i neochucený kefír, čerstvý, zrající či naložený kozí sýr a kravský sýr.

Exkurze i beseda se nám moc líbily.

Alena Večerková a Dana Derková