Dnes je sobota 20. července 2019. Svátek má Ilja. Jsou hlavní prázdniny. Školní rok začne za 44 dní.
Výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola Výročí 90 let

Projekt "Pomozte nám zachránit farmáře"

V pátek 20. října se v naší škole uskutečnila beseda pro žáky 8. tříd a následná exkurze na farmu Kozojedský dvůr. Jednalo se o projekt „Pomozte nám zachránit farmáře“ Agrární komory Zlín, podpořeného Ministerstvem zemědělství.

Beseda byla rozdělena na dvě části, v první části se žáci seznámili se zemědělstvím, jako významným oborem lidské činnosti, získali informace o formách a druzích zemědělské činnosti. Zahráli si tématickou hru, při které se naučili co, a za jakých podmínek je možné pěstovat. Ve druhé části je seznámila pracovnice Úřadu práce Vsetín s možnostmi studia a uplatněním na trhu práce v zemědělství a potravinářství.

V pondělí 23. října se žáci osmých tříd zúčastnili druhé části akce Pomozte nám zachránit farmáře. Nejprve jsme se dopravili autobusem na farmu Kozojedský dvůr za obcí Nítkovice. Přivítal nás šafář a správce Jaroslav Novotný. Na začátku si žáci zahráli motivační hru. Protože bylo chladno, přesunuli jsme se do hospody. Žáci se rozdělili do čtyř skupin a každá měla za úkol namíchat dle vlastní chuti pomazánku, jejímž základem byl čerstvý kozí sýr. Pak společně ochutnávali. Po ochutnávce nás provedli celým statkem, kde žáci viděli kozy, krávy a prasata. Venku pak mohli pozorovat výběh s husami či pastviny, na kterých se pásly krávy a ovce. Pak jsme se znovu přesunuli do hospody a žáci ověřovali své znalosti ve vědomostní soutěži s otázkami z oblasti zemědělství a chovu zvířat. Nakonec každý mohl ochutnat produkty z farmy: ochucený i neochucený kefír, čerstvý, zrající či naložený kozí sýr a kravský sýr.

Exkurze i beseda se nám moc líbily.

Alena Večerková a Dana Derková

ZŠ Morkovice | 2018-2019