Dnes je pondělí 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta. Vánoce budou za 34 dní.

Podzim na školní zahradě

Podzim je spojen se sklizní výpěstků a s jejich zpracováním a uskladněním. V letošním roce jsme na školní zahradě pěstovali různé druhy zeleniny a kochali se rozkvetlou květinovou částí zahrady.

Na zelenině si pochutnali nejen žáci na svačince ve školní jídelně, ale také při pracovních činnostech a na příměstských tábotech. Ovocné stromy nám v minulých letech prořezal a prostříhal pan Beerkens ze Slížan. Tímto bych mu chtěla poděkovat, letos byla úroda jablíček jedna z největších, co pamatujeme. Jablíčka jsme u pana Navrátila v pálenici vedle školy namoštovali s žáky 8. ročníku. Žáci školy si mohli pochutnat na vynikajícím moštu, kterého jsme měli 80 l. Také panu Navrátilovi patří velký dík za ochotu a čas s námi strávený. Říjnový měsíc jsme tedy začali jablečným moštem na svačinky, v domácnosti jsme pekli z lístkového těsta pochoutky s jablíčky. Žáci ze 4. třídy si upekli na spaní ve škole jablečné strůdly, které provoněly celou novou budovu. V pracovních činnostech jsme s žáky jablka otrhali a uskladnili v bedýnkách ve skladu. Žáci budou mít možnost si vzít jablka na svačinu. Z části jablek jsem v domácnosti udělala jablečnou přesnídávku a na vánoční jarmark usušíme jablíčka.

Některé naše výpěstky jste mohli vidět i na výstavě na Sokolovně.

Školní zahradu připravujeme na zimu. Každý rok naši silní hoši zryli záhony na zahradě, letos nám velkou část zahrady zoral tatínek Vojty Valenčíka. Velký dík patří také jemu za ochotu a preciznost, s jakou je zahrada zorána.

S chlapci ještě opravíme kompostéry a holky zušlechtí květinovou zahrádku. Do skleníku zasejeme zeleninu, kterou bychom mohli ještě na podzim vypěstovat a pochutnat si na ní.

Poděkování patří žákům a vyučujícím, kteří nám celý rok pomáhali na zahradě. Moc Vám děkuji.

Radka Zdražilová

Podzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahraděPodzim na školní zahradě
ZŠ Morkovice | 2018-2019