Dnes je úterý 10. prosince 2019. Svátek má Julie. Vánoce budou za 13 dní.

Naše krajské město – Baťův Zlín

Ve čtvrtek 24.10.2019 se vydali žáci 5. tříd doplnění žáky 4. ročníku naší školy do Zlína, města Tomáše i Jana Antonína Bati. V rámci výuky vlastivědy o našem kraji a krajském městě jsme nejprve po příjezdu zamířili na zlínské náměstí Míru, kde jsme se trošku porozhlédli a posilnili něčím k snědku.

Pak už naše kroky směřovaly do budovy 14, která je sídlem Muzea jihovýchodní Moravy. Zde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina odešla s paní průvodkyní do 21. správní budovy tzv. "zlínského mrakodrapu" a druhá zůstala ve čtrnáctce a prohlédla si Obuvnické muzeum se spoustou zajímavých bot z celého světa i z různých historických období. Viděli jsme také starodávnou ševcovskou dílnu, auto cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, či expozici zlínských filmových ateliérů. Zhlédli jsme také dobové filmové reklamy např. na pneumatiky nebo tenisky a šestkrát si narazili tzv. "zaměstnanecké píchačky".

Na střechu mrakodrapu, který má 16 pater a výšku 77,5 m, jsme se vyvezli výtahem, vlastně pojízdnou kanceláří Jana Antonína Bati. Výtah byl úžasný – pracovní stůl, židle, telefony, umyvadlo a výhled na město i do každého patra byl doplněn dobovými fortografiemi. Na střeše nás ohromily krásné výhledy na celé město i velká maketa města. Obě skupiny se pak samozřejmě prohodily.

Po poledni jsme se unaveni, ale moc spokojeni, vraceli do školy. Teď již víme, že si Jan Antonín Baťa Řád Bílého lva, který mu byl letos udělen, za svou práci zasloužil.

ZŠ Morkovice | 2019-2020