Dnes je úterý 10. prosince 2019. Svátek má Julie. Vánoce budou za 13 dní.

Výchovný koncert Cesta k sametu připomenul rok 1989

Ve čtvrtek 21. listopadu se konal výchovný koncert pro žáky druhého stupně. Jeho cílem bylo připomenout události roku 1989, neboť je to letos právě 30 let, kdy naše země získala svobodu a lidé mohou svobodně volit, cestovat, vzdělávat se, realizovat své sny a mnoho dalšího.

Výchovný koncert vznikl ve spolupraci Základní umělecké školy v Morkovicích a naší základní školy. Společné úsilí pak bylo odměněno potleskem a to hned dvakrát. Dopoledne se na své spolužáky a kamarády přišli podívat žáci druhého stupně a také pátých tříd a večer bylo představení určeno veřejnosti.

Cílem projektu bylo zachytit nejen události roku 1989, ale cestu k tomu, proč vůbec studenti vyšli v tomto roce do ulic. Průvodcemi historií se stali žáci 9.B, kteří se ujali jak hlavních rolí babičky, vnučky a dědečka, tak i rolí vedlejších jako byli mafiáni, hrobaři, demonstranti, Jan Palach, Václav Havel a další. Vše do sebe dokonale zapadlo – herecké výkony, prezentace s dobovými fotografiemi a zvukovými záznamy, hudba orchestru. Propojením těchto tří aspektů pak vzniklo krásné dílo, které i v mnoha žácích v hledišti zanechalo stopu.

Nedílnou součástí představení byly zapůjčené rekvizity, za což velmi děkujeme těm, kteří se nebáli a svěřili nám například rakev, pouta a obušek, vlajky a další. Velké poděkování patří všem vystupujícím a především pak žákům devátých a sedmých tříd, kteří se svých rolí ujali opravdu profesionálně a také hudebnímu orchestru, který zahrál písně jako byla Modlitba pro Martu, Bratříčku, zavírej vrátka či Náměšť. Už teď se plánuje další výchovný koncert a bude se na co těšit.

Mgr. Eva Bánská

ZŠ Morkovice | 2019-2020