Dnes je úterý 26. března 2019. Svátek má Emanuel. Velikonoční prázdniny budou za 23 dní.

Největší Čech podle 7.C

Třída 7.C pracovala v hodinách Výchovy k občanství na třídním projektu „Největší Čech“. Nejdříve žáci sami navrhovali, koho považují za největšího Čecha. Z navržených osobností jsme vybrali pouze ty, které už jsou po smrti, a můžeme tedy zhodnotit celý jejich život.

Tomuto kritériu vyhovělo 9 osobností: Božena Němcová, Jan Palach, Jan Kubiš, Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Marie Terezie, Václav Havel, Karel IV. a Jan Hus. Poté se žáci rozdělili do dvojic a každá dvojice zjistila více informací o dané osobnosti, abychom se mohli dobře rozhodnout, koho volit. Vybrali jsme dvě kritéria pro posouzení osobností: Co udělal(a) významného? Jak projevoval(a) vlastenectví?

Každá dvojice představila svou osobnost spolužákům a pak už mohly začít volby. Doma si žáci vyrobili občanské průkazy. Každý z oprávněných voličů dostal do schránky volební lístek. S volebním lístkem a občanským průkazem se dostavil k volební komisi, odebral se za plentu, kde podle stanoveného volebního systému upravil volební lístek a volební lístek vhodil do volební urny.

A kdo vyhrál? Největším Čechem 7.C se stal Tomáš Garrigue Masaryk, na druhém místě se společně umístili Božena Němcová a Václav Havel a na třetím místě Jan Palach.

Mgr. Jiřina Forbelská

ZŠ Morkovice | 2018-2019