Dnes je středa 16. června 2021. Svátek má Zbyněk. Hlavní prázdniny budou za 15 dní.
Distanční výuka Projekty Dokumenty Školní rok Naše škola 2020-2021

Erasmus + S.H.A.R.E - Sharing Heritage and Real European Cultures

Erasmus +  S.H.A.R.E - Sharing Heritage and Real European Cultures

Délka trvání projektu 1.9.2019 - 31.8.2021

Díky evropskému dotačnímu programu Erasmus+ se naší škole podařilo získat částku ve výši 30 280,00 EUR. V rámci tohoto projektu se vybraní žáci 2. stupně naší školy zúčastní výměnných pobytů ve školách v Itálii, Španělsku a Chorvatsku.

This project involves four schools from different parts of Europe. The idea is to show the students and the teachers the diversity and in the same time the unity of Europe, and to give them a feeling of how it feels to be a European citizen and not to be limited by borders of their countries. The aim is to open the students and teachers´minds by doing, participation, and by experience. In the same time it shows the necessity of English language as communication means. The idea is to stress each country´s industrial, cultural or historical heritage and present it to others. While staying in host families, the participants will get the feeling what it is like to be a part of a family in another country. In the end the students should be more motivated , more independent, more aware, and have better communication skills in English language. Activities of the project involve a variety of IT tools and basic robotics to support student´s digital competences across school subjects. Using modern technologies, understanding and accepting cultures and English language communication skills are crucial for the students´future lives and careers.

ZŠ Morkovice | 2020-2021