Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty

Environmentální výchova na ZŠ Morkovice

V rámci dotačního programu Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty, vyhlášeného MŠMT proběhl na Základní škole v Morkovicích metodický seminář na využití výukové pomůcky „Krabice plná vody“ od Sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek Brno. Školení se zúčastnilo celkem 17 pedagogických pracovníků ze základních škol Morkovice, Litenčice a Počenice.

Pomůcka je hrazena z výše uvedeného rozvojového programu ministerstva a bude využívána v rámci výuky prvouky, přírodovědy, vlastivědy, zeměpisu, přírodopisu a ve školních družinách.Významným způsobem tedy dopomůže k naplňování klíčových kompetencí žáků a zejména průřezového tématu podle školních vzdělávacích programů zúčastněných škol.

Expedice Kvakoš

V úterý 16. 6. 2009 jsme netrpělivě očekávali příjezd autobusu. Po dlouhé cestě byla první zastávka na benzínce u Mikulova, kde nastoupily dvě průvodkyně. Pak cesta pokračovala dál. Zastavili jsme na parkovišti u Lednického zámku. Poté jsme pokračovali do zámeckého parku, kde jsme se rozdělili do skupin. Pátá a sedmá třída tady měla svůj vlastní program. Každou skupinu si vzala jedna průvodkyně. Rozdaly nám pracovní listy a šli jsme. Prošli jsme dvěma druhy zahrad: Anglickou a Francouzskou. Ve Francouzské zahradě bylo vše dokonale opečováváno zahradníky, ale v Anglické zahradě bylo vše ponecháno přírodě. Cesta pokračovala přes Opičí ostrov, kde jsme viděli Kvakoše nočního a Potápku roháče. Šli jsme také přes Paví, Grottový a Růžový ostrov kde jsme viděli mnoho dalších druhů ptáků. Např. Volavka popelavá - je to brodivý pták, živí se: rybami, žábami, pulci a vodním hmyzem. Hnízdí vysoko na stromech, přilétají v koloniích.

Cílem expedice bylo zahlédnout Kvakoše nočního, kterého jsme nakonec nalezli. Ptáte se kdo je Kvakoš? Je to brodivý pták, vyskytuje se pouze na dvou místech v České republice. Hnízdí vysoko na stromech a jeho potravou jsou žáby, ryby, pulci a velký hmyz.

Viděli jsme také Poláka chocholačku, který se živí rostlinnou a živočišnou potravou, hnízdí na břehu v rákosí. Je to pták vrubozobý.

Na rybníce jsme zahlédli kachnu divokou. Je to druh vrubozobý, živí se rostlinnou a živočišnou potravou, hnízdí na břehu v rákosí a někdy i dokonce na stromech.

V letu jsme zahlédli i Kormorána velkého. Je z řádu veslonohých. Živí se výhradně rybami, hnízdí vysoko na stromech a přilétá v koloniích. Dokonce je tak vybíravý, že když mu ryba nechutná, zahodí ji poškozenou do vody. Proto ho rybáři nemají moc rádi a neradi ho vidí u svých rybníků.

Zahlédli jsme v hnízdě i čápy bílé. Jsou z rodu brodivých. Živí se rybami, žábami a vodními živočichy. Hnízdí vysoko na stromech u vody. Je tak krotký, že ho můžeme vidět i na vysokých komínech ve městě.

Došli jsme až k Minaretu. Minaret je velká rozhledna, má 302 schodů. Nahoru a dolů to dělá celkem 604 schodů. Až jsme vyšli, pěkně se nám točila hlava a už nás bolely nohy, to byl ten správný čas na pauzu. Po návratu do Mikulova, jsme měli rozchod. Tam jsme nakoupili dárečky pro příslušníky rodiny. Koupili jsme si i něco na jídlo. Samozřejmě jsme museli chodit po skupinkách.

Naše zhodnocení: "Byl to vážně ten nejlepší výlet!" Dověděli jsme se mnoho nového. Poznali jsme i nové druhy ptáků a stromů. Za tento poučný výlet děkujeme. Moc taky děkujeme panu učiteli Michovi a paní učitelce Michové za jejich projekt, díky kterému jsme získali spoustu hezkých zážitků a nových poznatků.

Projekt byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci rozvojového programu Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty (EVVO) ve školách v roce 2009.

Napsaly dívky z 5.A
Veronika Soldánová, Vendula Vylíčilová, Tereza Stoklasová

Mgr. Bronislav Mich