Erasmus + U nás doma - digitálně i ekologicky

Erasmus + projekt reg.č. 2022-1-CZ01-KA210-SCH-000084098 -- U nás doma: digitálně i ekologicky

 

Popis projektu

Tento projekt je zaměřen na posílení pro-environmentálních postojů žáků, dále pak na budování jejich digitálních kompetencí v online prostředí, v 3D modelaci a algoritmizaci a v neposlední řadě i k tradičním postupům výroby v rámci oblasti industriálního a kulturního dědictví.
Dle našeho názoru je pro příští úspěšný pracovní i soukromý život žáků důležité respektovat jak minulost a zručnost těch, kteří tady byli před námi, tak být připraven na automatizaci, robotiku a digitalizaci pro budoucnost. Stejně tak důležité je i chránit ekologickou biodiverzitu a využívání obnovitelných zdrojů energie, uvažovat o permakulturním nejen hospodaření, ale i žití. Projekt si klade za cíl ukázat žákům cestu a naučit je některé z dovedností v těchto oblastech.

Primární cílovou skupinou jsou žáci partnerských škol od 5. do 9. ročníku. Celkový počet žáků za projekt přímo v cílové skupině je 60. Nepřímo a sekundárně však projekt ovlivní celkem 540 žáků partnerských škol. Produkty projektu budou oběma školami využívány pro výuku přírodovědných předmětů a pracovních činností(technologií). Dále pak v rámci environmentálního vzdělávání i napříč předměty. Terciálně pak z projektu mohou těžit i školy v oblasti příslušných místních akčních skupin (MAS Hříběcí hory, MAS Tríbečsko) a také učitelé sdružení v uzavřené facebookové skupině Ozobot Academy.

Našim cílem je vzdělávat žáky pro udržitelnou budoucnost. Obsahem je tedy zajisté budování pro-environmentálního chování a postojů a s tímto spojených kompetencí. Dále pak určitě hovoříme o automatizaci, algoritmizaci a digitalizaci. Digitální kompetence jsou pro příští profesní život žáků nezbytností. Trh práce v jejich dospělosti bude vypadat z 80% jinak než dnes. Některé profese zaniknou úplně, jiné se svým obsahem změní a další nově vzniknout. V každém případě však bude nutné, aby pracovník budoucnosti tyto kompetence alespoň do určité míry splňoval. Pokud se však díváme do budoucna, nesmíme zapomenout na tradice a tradiční postupy výroby našich předků. Nechceme žít ve společnosti, která opomíjí svou minulost. Z minulosti je třeba se poučit.
Obnovitelné zdroje energie jsou jasnou volbou. Cílem projektu je na ně upozornit, vysvětlit jejich funkci a instalovat přímo některé z jednoduchých prvků. Je pro nás důležité i jádro a chápeme jej jako zelenou energii. V neposlední řadě tento projekt cílí na funkční komunikaci nejenom reálnou, ale i online. Opět zde spojujeme přítomnost a budoucnost, kdy odhadujeme, že více jak 80% pracovních setkání v budoucnosti a také spolupráce se bude uskutečňovat v online prostředí.

Obě partnerské školy jsou zaměřeny ekologicky a svou dosavadní pro-ekologickou aktivitou toto dokladují (Česká škola je řadu let zařazena do programu Ekoškola). Automatizace, robotizace, algoritmizace a digitalizace je v české škole součástí
školního vzdělávacího programu a slovenská škola cítí potřebu těchto kompetencí pro své žáky a ráda využije možnosti se od žáků a učitelů partnerské školy toto naučit a zavést do své vlastní výuky. Pro obě školy je již řadu let významné dodržování tradic a obyčejů, uchovávání řemesel z regionu. Mnohé z těchto řemesel mají celoevropský historicko-řemeslný význam - např. košíkářství, modrotisk, ohýbaný nábytek apod. Záměry projektu jsou v souladu s vizemi škol a jejich krátkodobými i dlouhodobými plány.

Benefitem je vzájemné učení organizací v projektem definovaných oblastech. Dále pak vzájemný respekt ke kultuře, jazyku a zvyklostem obou zemí s vědomím si rozdílů i stejností a jejich oceňováním.

 

Doba trvání projektu

Projekt spolupráce Základní školy Morkovice a Základní školy J.V.Šimka ze Žitavan byl realizován v období: 1.9.2022 - 31.8.2024

 

Odkaz na eTwinningovou stránku projektu

Průběh a výstupy projektu si můžete prohlédnout na této eTwinningové stránce: https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/u-nas-doma-digitalne-i-ekologicky-0/twinspace/pages 

 

Odkaz na youtube playlist k projektu

https://youtube.com/playlist?list=PLHpftRXAHd3zzdSUmH43q8jGUH_ZL1hnd&feature=shared

 

Volně ke stažení

Soubory volně ke stažení najdete v jednotlivých sekcích eTwinningové platformy. Zde vybíráme ty nejzajímavější (viz odkazy níže):

robotika - ozoboti: tyto pracovní listy lze vytisknout i černobíle. Velikost nutná A3. Poté ozoboty programujete v Ozoblockly.

kódování - Scratch: program Beskydy, program Modrotisk. Tyto programy je nutno otevřít v https://scratch.mit.edu/ nebo v aplikaci Scratch. Lze také pouze hru zahrát na odkazech zde: Beskydy: https://scratch.mit.edu/projects/770370731, Modrotisk: https://scratch.mit.edu/projects/770370731

3D modelování: Soubory stl lze nahrát do online prostředí Tinkercad. Tisknout na 3D tiskárně.

 

 

Dne 27.3.2023 proběhlo první setkání českých a slovenských žáků v rámci projektu Erasmus +. Tentokrát jen online, ale už za měsíc se žáci budou mít možnost setkat osobně. Témata projektu jsou: udržitelnost, alternativní zdroje energie, klima, historie a tradice, programování, 3D tisk a další. Tímto projektem navazujeme na tradici partnerství škol ZŠ Morkovice a ZŠ J.V.Šimka v Žitavanech.

EUlogo