Školákem ve válečných letech

Školákem ve válečných letech, tak to je název projektu, do něhož se v letošním roce zapojila Základní škola v Morkovicích. Cílem projektu, v němž je více než desítka škol z celé České republiky, je zmapovat historii školy a osudy žáků a učitelů ve válečné době. Vše probíhá pod záštitou Památníku Terezín.

Žáci se zapojili do projektu Školákem ve válečných letech

Vybraní žáci deváté třídy pracovali s kopiemi školní i městské kroniky, s třídními výkazy, třídními knihami a dobovými fotografiemi. Z těchto pramenů zjistili velmi zajímavé informace, vztahující se k válečnému školství v Morkovicích. A tak se mohli dozvědět, že k nám ve školním roce 1938/1939 přichází noví žáci i učitelé z pohraničí, ze Slovenska a Podkarpatské Rusi. Bez povšimnutí nezůstal ani každodenní život žáků, kteří se zapojili do sbírání odpadků, šatstva, povinně slavili narozeniny a jmeniny Vůdce či významné německé svátky. Zajímavostí bylo i to, že někteří učitelé byli zatčeni gestapem, posláni do koncentračních táborů, mobilizováni a na konci války nuceně nasazeni. Z pramenů lze vyzdvihnout pořízení nového rozhlasu, založení kroužku pro chov bource morušového i známkování od 1 do 6, dle německého vzoru. Stěžejním se však stal osud učitele Stanislava Zavřela, který přichází z pohraničí v roce 1939, a jenž byl zatčen v roce 1942 gestapem a v únoru roku 1945 popraven stětím na Pankráci v Praze.

Výsledkem několikaměsíční práce pak bude vytvoření výstavního panelu, který bude obsahovat nejdůležitější informace k historii školy a bude součástí celorepublikové putovní výstavy. S projektem se mohli a mohou seznámit i ostatní žáci školy v rámci hodinové přednášky, kterou si pro ně připravili ti, co se do projektu zapojili. Veřejnost byla s tématem seznámena na Dnu otevřených dveří a také v rámci dvoudenního semináře, který se konal začátkem června v Terezíně. Zde došlo k setkání všech účastníků projektu, kteří si mohli vyměnit poznatky svého bádání a dozvědět se celou řadu zajímavých informací k dané době a problematice.

Mgr. Eva Bánská