Škola pro všechny: Inkluze jako cesta k efektivnímu vzdělávání všech žáků

Škola je zapojená do projektu Škola pro všechny: Inkluze jako cesta k efektivnímu vzdělávání všech žáků, reg. č. CZ.02.3.61/0.0/0.0/15_007/0000210 spolufinancovaného Evropskou unií.

Cílem projektu je zvyšování otevřenosti škol v oblasti inkluze. Projekt zlepšuje vzdělávací praxi formou zvyšování kompetencí škol a školských institucí v oblasti inkluzivního vzdělávání v rámci akce KLIMA. Projekt realizuje metodickou podporu pedagogických pracovníků při práci s heterogenní skupinou a navyšování odborných kapacit pro práci s žáky s potřebou podpůrných opatření a s marginalizovanými skupinami. Primárním nástrojem jsou:

1. pilotní ověřování pozice koordinátora inkluze,
  2. zřízení funkce školního asistenta (ve spolupráci s Člověkem v Tísni) a školního psychologa.

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni zajišťuje coby partner projektu metodické vedení školních asistentů (KA 05) na 15ti spolupracujících školách a vzdělávací akce pro rodiče a širší veřejnost na téma inkluzivní vzdělávání (KA 06).

Vliv rodiny na školní úspěšnost dítěte - setkání rodičů a odborníků č. 1

Při příležitosti dne otevřených dveří měli rodiče možnost zúčastnit se besedy s odborníkem. Diskutovalo se na téma přípravy dětí do školy, vypracovávání domácích úkolů, postupů při domácí přípravě na výuku jazyků apod.

Vliv rodiny na školní úspěšnost žáka - setkání rodičů a odborníků č. 2

V září 2017 proběhlo setkání rodičů a odborných pracovníků. Diskutovali jsme o problémech, se kterými se rodiny setkávají v běžném životě, a které znesnadňují jejich dětem přístup ke vzdělávání. Rodičům se dostalo praktických rad. Proběhla diskuse s vedením školy.

Vliv rodiny na školní úspěšnost žáka - setkání rodičů a odborníků č. 3

V listopadu 2017 proběhlo další setkání rodičů a terénních lektorek z brněnského IQ Roma servisu. Tentokrát jsme se zaměřili na praktickou ukázku přípravy rodičů a dětí do školy, chystání pomůcek, kontrolu aktovek, nutnost návyku pravidelného vypracovávání domácích úloh i podporu žáků ze strany rodiny. Prostor byl též pro diskusi, kdy na nejasnosti a prosby rodičů odpovídaly nejen lektorky, ale též školní asistentka a paní ředitelka.

Setkání s rodiči budoucích šesťáků

Škola pro všechny: Inkluze jako cesta k efektivnímu vzdělávání všech žáků
Platforma: Rozvoj potenciálu žáka s ohledem na jeho uplatnění v profesním životě

Ve čtvrtek 27.4.2017 se ve škole setkali žáci 5. ročníků se svými rodiči, třídními učiteli, zástupci školního poradenského centra a vedení školy. Vedení školy rodičům a žákům představilo chystanou změnu učebního plánu pro budoucí školní rok.

Od školního roku 2017/2018 si budou moci žáci 6. ročníků zvolit tři z devíti nabízených volitelných předmětů. V dalších ročnících pak budou mít nabídku ještě širší. Cílem je maximálně podpořit různost nadání a zájmů našich žáků a dát jim již v takto mladém věku možnost se profilovat. Neméně důležitým cílem je dát žákům možnost vyrovnat své mezery v učivu formou cvičení z profilových předmětů.

Předměty nabízené jako volitelné pro 6. ročník ve školním roce 2017/2018:

• Seminář z českého jazyka a literatury
  • Cvičení z jazyka českého
  • Matematický seminář