První pomoc s Ambumanem

Finanční částka od Nadace děti - kultura - sport Uherské Hradiště byla ve výši 14.000 Kč v rámci vyhlášeného Milionového grantu na podporu školství a zájmové činnosti. Cíl projektu: Od raného věku vést děti k odpovědnosti poskytnutí první pomoci. Schopnost předat zkušenosti z oblasti první pomoci dalším osobám - kamarádům, rodičům... Odbourání přirozeného strachu z poskytnutí první pomoci - strach, neznalost a lhostejnost jsou důvodem k neposkytnutí první pomoci. Nácvik praktických činností podporuje u dětí empatii, dochází k prohlubování vztahů mezi dětmi.

Pro výuku první pomoci a pro práci zdravotnického kroužku byla zakoupena výcviková figurína pro výuku první pomoci - Ambu CPR Pal - Ambuman. Je to jednoduchá a efektivní figurína pro nácvik kardio-pulmonární resuscitace. Tato pomůcka byla využívána v hodinách přírodopisu, výchovy ke zdraví, na prvním stupni v předmětech prvouka a přírodověda, v projektových dnech věnovaných péči o zdraví.

Na naší škole pracuje již několik let zdravotnický kroužek pod vedením zkušené zdravotní sestry. Kroužek navštěvují v hojném počtu jak žáci 1. stupně, tak i žáci 2. stupně naší školy. Na pravidelných setkáních 1x týdně se žáci seznamují se zásadami první pomoci nejen teoreticky, ale hlavně prakticky, pomocí her a motivačních činností vhodných pro věkové skupiny žáků. V rámci schůzek probíhá kurz mladého zdravotníka. Děti se seznamují se zdravotnickým materiálem, učí se příznaky různých poranění a samozřejmě je kladen důraz na samotné poskytnutí první pomoci. Naši žáci se pravidelně umísťují na předních místech v krajském kole dopravní soutěže, jednou z disciplín je první pomoc, pro tuto výuku je Ambuman také používán, dopravní soutěž je na naší škole také velmi oblíbená, již 2x se naši žáci zúčastnili celostátního kola.

Ing. Radka Zdražilová