Exkurze do Jaderné elektrárny Dukovany a Vodní elektrárny Dalešice

Zájemci z druhého stupně se v úterý 18. dubna 2023 zúčastnili exkurze do Jaderné elektrárny Dukovany a Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. V jaderné elektrárně se žáci v krátkém informačním videu dozvěděli, jak moc je elektrická energie důležitá, jakými způsoby se elektrická energie může vyrábět a na jakém principu funguje jaderná energie, což si žáci ověřili na mnoha interaktivních modelech. Prohlédli si zblízka zmenšený model reaktoru, podívali se do uranového dolu, vyzkoušeli si projít se pod detektorem kovů. Výklad průvodkyně doplňovala mnoha zajímavostmi. Na konci exkurze se žáci díky virtuální realitě prošli po částech elektrárny, kam má běžný člověk vstup zakázán.

Poznatky nabyté v infocentru jaderné elektrárny mohli žáci porovnat s informacemi, které získali při prohlídce přečerpávací vodní elektrárny. Zde si žáci prohlédli vyřazenou turbínu, opět jim průvodkyně popsala, na jakém principu funguje přečerpávací vodní elektrárna a že její výhodou je schopnost okamžité reakce na nedostatek elektrické energie a samozřejmě také využívání obnovitelné energie z vody. Na závěr měli žáci možnost prohlédnout si dokonce i strojovnu vodní elektrárny.

Tato exkurze umožnila žákům obohatit si svoje teoretické znalosti o tématu a na vlastní oči vidět fungování zmíněných elektráren v praxi.

Mgr. Monika Navrátilová