V letošním školním roce navázala Základní škola Morkovice na dlouholetou tradici výměnného pobytu našich žáků s žáky ze slovenské školy v Žitavanech. První setkání žáků i jejich učitelek proběhlo 27. března v online prostředí. Zpočátku to bylo jen takové lehké oťukávání, které se u mnohých proměnilo během několik dnů v pravidelný kontakt přes sociální sítě.
Za necelý měsíc nás čekalo setkání tváří v tvář. Od 16. do 22. dubna 2023 proběhla ve škole ZŠ Morkovice první mobilita tohoto projektu financovaného v rámci evropského programu Erasmus +. Naši žáci se těch slovenských nemohli dočkat a hned první den jejich pobytu u nás, je nervózně vyhlíželi z oken. Společně pak prožili úžasný týden, během kterého poznávali krásy našeho okresu a kraje, seznámili se s košíkářským řemeslem, ochutnali skvělé kozí sýry, čokoládu v kroměřížské čokoládovně, prošli si Květnou zahradu, Hostýn, kostel sv. Mořice v Kroměříži, zavítali na výstavu věnovanou Karlu Krylovi a mohli na vlastní oči vidět, jak se vyrábí ohýbaný nábytek v nedaleké Bystřici pod Hostýnem.
Každý den byli studenti rozděleni do šesti skupin, které dostaly vždy ráno zadání a úkoly, které odpoledne ve škole vytvářely. A protože byl tento projekt zaměřen na ekologii, programování, digitální technologie a tradice, rozvíjeli žáci své znalosti nejen v digitálních kompetencích, ale také v práci s textem, učili se vytvářet videa a točit reportáže, připravit letáky a prezentace. A protože bylo pořád co dělat, nelítostně se přiblížil poslední den pobytu našich přátel ze Slovenska. Týdenní program vyvrcholil v pátek, kdy jsme se společně sešli na školní zahradě, opekli si špekáčky, ugrilovali si maso, zahráli jsme si hry a z pátku na sobotu přespali všichni společně v tělocvičně. Loučení bylo těžké, ale těšili jsme se, že se za pár týdnů uvidíme u nich na Slovensku.
Skoro za měsíc po jejich odjezdu jsme se vydali na cestu také my. V sobotu 13. května jsme se sešli na náměstí v Morkovicích, abychom se vypravili na Slovensko. Zde jsme se opět setkali s našimi kamarády, kteří na nás u penzionu ve Zlatých Moravcích již netrpělivě čekali. Nedělní den byl ve znamení společně strávených chvil ve slovenských rodinách, což si žáci náležitě užili. Po celý týden jsme měli zařízeno spoustu zajímavých výletů a exkurzí. Mimo jiné jsme navštívili výrobnu cihel Wienerberger, Energoland, který je součástí jaderné elektrárny Mochovce, Banskou Štiavnici, Základní a mateřskou školu Maxmiliána Hella, která je svým zaměřením na sokolnictví jediná široko daleko. Žáci si také mohli vyzkoušet vysadit louku, dozvědět se spoustu nových informací o včelách a podívat se na zubry. Týden na Slovensku velmi rychle utekl a nastala chvíle loučení. To bylo o to více dojemné, poněvadž si na sebe žáci ještě víc zvykli a vznikla velmi silná a pěkná přátelství. Už teď si domlouvají vzájemné návštěvy v době velkých letních prázdnin.
Projektu Erasmus + se zúčastnilo 15 českých a 15 slovenských žáků. Program byl u nás i na Slovensku velmi pestrý a bohatý. Každý si přišel na své. Takové projekty mají smysl, především proto, že si žáci osvojí celou řadu nových znalostí, při pobytu v cizí zemi se musí postarat sami o sebe, najdou si nové kamarády a poznají kulturu a život našich sousedů. Bylo to opravdu skvělé a sama za sebe mohu říct, že to byl zážitek na celý život.